Metrické vzťahy

Uhol útvarov

Uhol dvoch priamok sme definovali ako uhol dvoch ľubovoľných nedisjunktných priamok rovnobežných s danými priamkami. Pri uhla priamky a rovinou budeme potrebovať pojem kolmého priemetu priamky do roviny.
Nech  a je priamka, ktorá nie je kolmá na danú rovinu   \alpha  . Nech   \lambda  je rovina kolmá na danú rovinu  \alpha , ktorá prechádza priamkou  a\; ( a \subset \lambda)  . Rovinu   \lambda   budeme nazývať kolmo premietajúca rovina priamky  a . Priesečnicu  a_1=a\cap \lambda  nazveme kolmý priemet priamky do roviny.
 Otvorte si applet Tu
Definície
  1. Uhlom priamky  a s rovinou   \alpha  , ktorá nie je kolmá na   \alpha  , nazývame uhol priamky  a s jej kolmým priemetom  a_1 do roviny   \alpha  .
      \varphi= \sphericalangle (a, \alpha)= \sphericalangle (a, a_1)
  2. Ak je priamka kolmá na rovinu, hovoríme, že jej uhol s rovinou je pravý.
  3. Uhlom dvoch rôznobežných rovín   \alpha, \beta  nazývame uhol priamok  a \subset \alpha,b \subset \beta: a \bot \alpha \cap \beta, b \bot \alpha \cap \beta , ktoré sú kolmé na priesečnicu  p=\alpha \cap \beta .
Poznámky
  1. Uhol dvoch rovnobežných rovín nazývame nulový uhol.
  2. O rovinách, ktorých uhol je zhodný s pravým uhlom hovoríme, že sú navzájom kolmé.
Tvrdenie Uhol priamky s rovinou je zhodný s doplnkovým uhlom k uhlu priamky s kolmicou na túto rovinu.
Dôsledok
Uhol dvoch rovín je zhodný s uhlom priamok kolmých na tieto roviny.

Obr. prevzatý z práce Klenková P., Stereometria, 2006
Tvrdenie - kritérium kolmosti rovín
Dve roviny sú na seba kolmé práve vtedy, ak jedna z rovín obsahuje priamku kolmú na druhú rovinu.
(Takúto priamku obsahuje prirodzene každá z rovín na seba kolmých. Stačí, ak jedna z rovín je rovnobežná s priamkou kolmou na zvyšnú rovinu.)
Cvičenie.
Daný je pravidelný trojboký hranol \small ABCA'B'C' , ktorého stenové pravouholníky sú štvorce. Zostrojte uhol zhodný s uhlom priamok \small BC', AC a výpočtom určte jeho veľkosť.
\( .\)

...