Abschnittsübersicht

  • Vážení študenti,

    vitajte v kurze Gridové a cloudové technológie.

    Výpočtové, úložné a sieťové systémy zaznamenávajú mohutný rast ich kapacity a schopností, zatiaľ čo náklady na ich obstaranie klesajú rovnako veľkou rýchlosťou. Vzniknutá situácia má značný dopad aj na trh informačných technológií. IT špecialisti, ale aj firemní manažéri, prehodnocujú, koľko a aké systémy a služby by si mali kúpiť a kde a ako by sa tieto systémy mali nasadiť.

    Predkladaná učebnica sa zameriava na dva základné modely vývoja a používania počítačových technológií cloud computing a gridové počítanie. Obidva modely profitujú z enormných zlepšení rýchlosti mikroprocesorov, z navýšenia optickej komunikácie, množstva dostupnej nevyužitej úložnej kapacity, z webu a internetu a z ostatných pokrokov v IT priemysle, ku ktorým došlo v ostatných rokoch.

    Obidve paradigmy, cloud computing aj gridové počítanie, ponúkajú kolekciu nástrojov, ktoré môžu organizácie použiť na zníženie výdavkov na technológie, zvýšenie produktivity technologických aktív a zamestnancov. Hoci model gridového počítania tu bol oveľa skôr, jeho začiatky nastali už v deväťdesiatych rokoch minulého storočia a hlavný rozvoj bol v prvých rokoch dvadsiateho storočia, dnes je jeho hlavné postavenie predovšetkým pri výskumných a akademických projektoch. V súčasnosti je v komerčnej sfére nahradzovaný práve cloud computingom, ktorý má síce korene v gridovom počítaní, ale mnohé jeho prístupy sa odlišujú. Navyše nasadenie cloud computingu je z pohľadu organizácií jednoduchšie a priamočiarejšie. Bezpečnosť je jednou z najväčších obáv akéhokoľvek počítačového modelu a cloudy a gridy nie sú výnimkou.

    Kapitoly v tejto učebnici je možné rozdeliť do troch logických celkov, a to na kapitoly venované cloud computingu, gridovému počítaniu a spoločnej problematike, pričom otázkam bezpečnosti sú venované kapitoly aj v cloudovej aj v gridovej časti. Prvá kapitola je venovaná základným pojmom z informačnej a sieťovej bezpečnosti, slúži na zadefinovanie základných pojmov z tejto oblasti a jej úlohou je objasniť hlavné princípy a terminológiu používané v ďalších celkoch pre obidva výpočtové modely. Dostatočne skúsený čitateľ v danej oblasti ju môže preskočiť a prejsť priamo ku kapitolám zameraným na cloudové a gridové technológie.

    Druhý celok, kapitoly 2 a 3, je zameraný na cloud computing. Kapitola 2 zachytáva jeho princípy, primárne modely služieb a rôzne modely nasadenia, jeho výhody, ale aj limity, princíp virtualizácie a v neposlednom rade podáva základné informácie o najväčších hráčoch na trhu v danom segmente. Kapitola 3 sa podrobnejšie venuje bezpečnosti v cloude, uvádza identifikáciu aktív, bezpečnostné hrozby v cloude, ako aj risk manažment v cloude. Detailnejšie sa zameriava na špecializovanú cloudovú službu Security-as-a-Service. Celok uzatvára podkapitola venovaná osvedčeným postupom v danej oblasti.

    Tretí logický celok je venovaný gridovému počítaniu. Kapitola 4 zachytáva základné vlastnosti gridového počítania, druhy gridových systémov, jeho architektúru a programovacie modely. Na konkrétnych projektoch je ukázané, kde sa gridové počítanie v súčasnosti nachádza a na čo je gridy vhodné používať. Rovnako ako pri cloudovom celku, aj tu je nasledujúca kapitola venovaná bezpečnosti v gridoch. Kapitola 5 uvádza osobité autentifikačné aj autorizačné procesy pre gridové prostredie, konkrétne modely, ako aj záverečné zhrnutie.

    Do celku rozoberajúceho spoločnú problematiku okrem kapitoly 1 patrí aj kapitola 6, ktorá uvádza vzájomné porovnanie obidvoch výpočtových modelov. Nielenže celkovo zhŕňa výhody a nevýhody cloud computingu a gridového počítania, ale ich aj navzájom porovnáva z rôznych pohľadov vrátane bezpečnosti.

    Poslednou kapitolou učebnice sú úlohy, ktoré pomôžu utvrdiť poznatky, ktoré čitateľ nadobudol počas jej štúdia.

    Je potrebné poznamenať, že je nad rámec jednej učebnice pokryť všetky rozsiahle aspekty dvoch novodobých technológií. Cloud computing, ako aj gridové počítanie, nie sú len jednou technológiou, ale ide o kombináciu viacerých technológií. Našou snahou bolo uviesť základné princípy, ako aj hlavné bezpečnostné hľadiská v dvoch primárnych modeloch vývoja a používania počítačových technológií, poukázať na ich spoločné vlastnosti, ale aj na ich rozdielnosť.

    Autori

    Tento kurz vznikol s podporou Kultúrnej a edukačnej grantovej agentúry (KEGA) MŠVVaŠ SR v rámci projektu KEGA 011UMB-4/2017, ktorého hlavným cieľom je prispieť k efektívnemu využívaniu prostriedkov pre vysokovýkonné počítanie, ako aj motivovať nových používateľov k vývoju efektívnych paralelných programov.