Partície

Kombinácie s opakovaním


Nech  M_n= \lbrace{a_1,a_2, \cdot \cdot \cdot ,a_n}\rbrace  je množina  n kategórií (druhov, prvkov). Vytvorme  r -tice z týchto  n prvkov, v ktorých nezáleží na poradí ale prvky (druhy) sa môžu opakovať. Zrejme môže nastať aj prípad  r \geq n  .

Definícia.
 r -kombinácie s opakovaním definujeme ako  r -tice prvkov z  n druhov  \lbrace{a_1,a_2, \cdot \cdot \cdot ,a_r}\rbrace  , v ktorých nezáleží na poradí ale prvky (druhy) sa môžu opakovať. Počet všetkých  r -kombinácií s opakovaním z  n prvkov budeme označovať symbolom  C'(n,r) .

Kombinácia s opakovaním  a_1 a_2 \cdot \cdot \cdot a_r bude ľubovoľná (neusporiadaná)  r -tica prvkov z množiny  M_n= \lbrace{a_1,a_2, \cdot \cdot \cdot ,a_n}\rbrace .
  • Výber  r -tica predpokladá, že prvkov každého druhu  a_i \in M_n je dostatočne veľa, teda aspoň  r .
  • Pri určovaní počtu všetkých  r -kombinácií s opakovaním z  n prvkov budeme využívať výsledky, ktoré sme odvodili pri partíciách.
Príklad
V obchode predávajú tri druhy cukru: kryštálový  k , práškový  p a hnedý  h v kilogramovom balení. Vypíšte všetky možnosti pri nákupe 2 resp. 3 kilogramov cukru. V nákupe sa môže opakovať ten istý druh cukru.
Riešenie. Uvedieme nejaké možné nákupy, napríklad 2 kilogramový nákup môže byť {1 kg práškového cukru, 1 kg kryštálového cukru}   \equiv \lbrace{p,k}\rbrace = \lbrace{k,p}\rbrace alebo 3 kilogramový nákup môže byť {2 kg práškového cukru, 1 kg hnedého cukru}   \equiv \lbrace{p,p,h}\rbrace = \lbrace{p,h,p}\rbrace  .
Všetky nákupy dvoch kilogramov budú predstavovať 2-kombinácie s opakovaním z troch druhov cukru -  C'(3,2) . Všetky nákupy troch kilogramov budú predstavovať 3-kombinácie s opakovaním z troch druhov cukru -  C'(3,3) .
Pokúste sa vymenovať všetky možné nákupy. Pri nákupe
  1. dvoch kilogramov máme 6 možností ... vypíšte ich. Otvorte si tabuľu Tu
  2. troch kilogramov dostaneme 10 možností... vypíšte ich

Veta. Pre počet  r -kombinácií s opakovaním z  n druhov platí   C'(n,r)=C(n+r-1,n-1) .

Dôkaz.
Nech  x_i označuje počet výskytu prvku  a_i \in M_n v nejakej  r -kombinácií  a_1 a_2 \cdot \cdot \cdot a_r s opakovaním. Potom zrejme musí platiť rovnosť
 x_1+x_2+ \cdot \cdot \cdot + x_n=r .
Napríklad pre nákup  \lbrace{k,p}\rbrace ide o rovnosť  1+1+0=2
  1. Ak k obidvom stranám tejto rovnosti pripočítame číslo  n , tak po menšej úprave dostaneme rovnosť
  2.  y_1+y_2+ \cdot \cdot \cdot + y_n=r+n ,
    kde  y_i =x_i +1 pre   i=1,2, \cdot \cdot \cdot ,n .
    Pre nákup  \lbrace{k,p}\rbrace ide o rovnosť  2+2+1=5 . Otvorte tabuľu.
  3. Na rovnosť  y_1+y_2+ \cdot \cdot \cdot + y_n=r+n sa môžeme pozerať ako na rozdelenie čísla  r+n na  n častí alebo ako na partície (navzájom rôznych aspoň poradím) čísla  r+n na  n častí.
  4. Počet takýchto partícií je rovný číslu    P(n+r,n)=C(n+r-1,n-1) .Tým sme dokázali tvrdenie.
    Pre nákup dvoch litrov dostávame  C(5-1,3-1)=6 .
\( .\)