Permutácie a variácie

Variácie s opakovaním


Z prvkov množiny  M_n je možné vytvoriť skupiny po  r prvkov najvoľnejšie tak, že na každé miesto v tejto skupine umiestnime ľubovoľný prvok množiny  M_n . Takto vzniknutým skupinám budeme hovoriť variácie s opakovaním. V závere predchádzajúcej kapitoly sme v rámci cvičenia vytvárali takéto skupiny - farebné zostavy. Farby sa mohli opakovať a zároveň záležalo na poradí.

Definícia.
Usporiadaná  r -tica prvkov množiny \small  M_n sa nazýva  r -variácia s opakovaním množiny \small  M_n . Počet všetkých  r -variácií s opakovaním množiny \small  M_n budeme označovať symbolom \small  V'(n,r) .

Príklad.
Utvorte všetky 3-variácie s opakovaním množiny \small M_2=\left\{1,\ 2\right\} .
Riešenie.
Postupne vytvárajme  1,\; 2 ,\; 3 -variácie s opakovaním množiny \small M_2 .
    •  1 -variácie s opakovaním množiny \small  M_2 sú dve:  1,\; 2 . Ich počet je \small V'(2,1)=2=2^1 .
    •  2 -variácie s opakovaním množiny \small  M_2 sú štyri:  11, \;12, \;21,  \;22 . Ich počet je \small  V'(2,2)=4=2^2
    •  3 -variácii s opakovaním množiny \small  M_2 je osem: 111,\; 112,\; 121,\; 122,\; 211,\; 212,\; 221,\; 222 . Pre ich počet platí:\small  V'(2,3)=8=2^3 .

Veta.
Pre počet všetkých  r -variácií s opakovaním množiny \small  M_n platí vzťah \small V'(n,r)=n^r
Dôkaz.
Použitím matematickej indukcie. Pre  r=1,2 je tvrdenie pravdivé, presvedčte sa o tom. Predpokladajme, že tvrdenie platí pre  r-1 . Teda
\small V'(n,r-1)=n^{r-1}
Všetky usporiadané  r -tice s opakovaním množiny \small M_n možno vytvoriť z  (r-1) -tíc tak, že ku každej dodáme na koniec po jednom každý prvok množiny \small M_n . Preto z každej  (r-1) -tice získame  n rôznych  r -tíc. Využitím indukčného predpokladu dostaneme
\small V'(n,r)=n.V'(n,r-1)=n.n^{r-1}=n^r .

Urobte dôkaz využitím kombinačného pravidla súčinu.
\( .\)