Množinová aritmetika

Ústredným pojmom pri množinovom prístupe v aritmetike prirodzených čísel je pojem ekvivalentnosti dvoch množín.
Pri jeho zavedení sa budeme opierať o bijektívne zobrazenie medzi dvoma množinami. Pri konečných množinách si takéto zobrazenie môžeme predstaviť tak, že prvky dvoch množín navzájom pospájame podľa pravidla „jeden len s jedným“. Takéto pravidlo používajú aj deti na prvom stupni ZŠ.
Definícia.
Hovoríme, že množina \small A je ekvivalentná s množinou \small  B , ak existuje prosté zobrazenie \small  \varphi množiny \small  A na množinu \small  B .
Skutočnosť, že množina \small  A je ekvivalentná s množinou \small  B budeme zapisovať symbolom \small  A \approx B . Zobrazenie  \varphi je zrejme bijekcia.
Príklad.
Nech \small  M je nekonečná množina a \small  P(M) jej potenčná množina. Definujme binárnu reláciu \small  R \subset P(M) tak, aby
            \small  R= \lbrace{ [A,B] \in P(M) \times P(M): A \approx B}\rbrace  .
Nech \small  M= \lbrace{0,1,2,...,n,...}\rbrace  je množina prirodzených čísel. Zistite, či táto relácia je symetrická. Vypíšte jej niektoré prvky - dvojice podmnožín.
Riešenie
Relácia \small  R bude obsahovať napríklad dvojice:
            \small   [ \lbrace{0}\rbrace, \lbrace{0}\rbrace], [ \lbrace{0}\rbrace, \lbrace{1}\rbrace], ...,[ \lbrace{0}\rbrace, \lbrace{n}\rbrace], ... jednoprvkových podmnožín
            \small   [ \lbrace{0,1}\rbrace, \lbrace{0,2}\rbrace], ...,[\lbrace{0,1}\rbrace,\lbrace{0,n}\rbrace], ...,[ \lbrace{1,2}\rbrace,,\lbrace{1,n}\rbrace], ... dvojprvkových podmnožín
             \small  [ \lbrace{0,1,2}\rbrace, \lbrace{0,1,3}\rbrace], ..., [ \lbrace{1,2,3}\rbrace,\lbrace{1,2,,n}\rbrace], ... trojprvkových podmnožín atď.
\( .\)