Lineárne funkcie a AI

Mini-scenár seminára z didaktiky matematiky: Lineárne funkcie na ZŠ s AI podporou
Ciele hodiny
  1. Študenti (v pozícii žiaka ZŠ) pochopia pojem lineárnej funkcie a jej graf. 
  2. Môžete využiť samostatne spracovanú tému "Funkcie v školskej matematike", ktorá je dostupná Tu.
  3. Naučia sa interpretovať parametre  a, b , ktoré určujú lineárnu funkciu  y = ax + b .
  4. Využijú AI na generovanie úloh a vizualizáciu grafov.
  5. Rozvinú schopnosť kriticky hodnotiť AI výstupy.
Priebeh hodiny (45 minút)
  • Úvod (5 min):
    • Učiteľ položí otázku: „Ako by ste definovali lineárnu funkciu? Uveďte príklad takej funkcie.“ a požiada žiakov, aby požiadali AI o pomoc pri definovaní lineárnej funkcie.
    • AI vygeneruje krátke vysvetlenie a jednoduchý príklad.
    • Diskusia: Žiaci porovnajú definíciu navrhnutú AI s učebnicovou (napr. Bero, 9. roč., str. 57
  • Aktivita 1 –Generovanie úloh (10 minút)
    • Žiaci požiadajú AI o úlohu „Uveď príklad lineárnej funkcie, ktorej graf prechádza bodom (2,5) a má celé parametre“.
    • AI vygeneruje úlohu. 
    • Úloha: Žiaci overia, či je riešenie správne a didakticky vhodné. 
    • Reflexia: „Čo by sme upravili, aby bola úloha vhodná pre 1. ročník SŠ?“ Pozri podkapitolu Generovanie úloh
  • Aktivita 2 – Vizualizácia (25 minút)
    • AI + GeoGebra: Učiteľ pripraví vhodné zadanie vo forme appletu, v ktorom sú dva posuvníky  a a  b . Žiaci zadajú funkciu  y = -2x + 3 do vstupného poľa. Doplnia texty popisujúce danú funkciu.  Aktivujte  si applet "Lineárna Funkcia Propedeutika"
    • AI vysvetlí, ako sa mení graf pri zmene parametra  a . Žiaci si robia poznámky do svojich zošitov.
    • Žiaci skúšajú rôzne hodnoty  a a  b v GeoGebra applete, ktorý pomocou posuvníkov  vygeneruje odpovedajúce grafy. Zároveň komunikujú s AI a žiadajú ju tiež grafockú interpretáciu.
    • Diskusia: „Ako AI pomáha vizualizovať abstraktné pojmy?“  Prezentujte svoje návrhy ostatným žiakom.
  • Aktivita 3 – Hodnotenie riešení (10 minút)
    • Žiaci riešia úlohu: „Nájdite priamku, ktorá prechádza bodmi (1,2) a (3,6).“
    • AI opraví ich riešenia. Pozri nasledujúcu podkapitolu Hodnotenie.
    • Žiaci porovnajú svoje hodnotenie s učiteľovým riešením resp. s riešením AI.
    • Reflexia: „Kde AI hodnotí správne a kde zlyháva?“
  • Záver (5 minút)
    • Diskusia o prínosoch a rizikách AI vo vyučovaní matematiky.
    • Zadanie: Každý žiak navrhne jednu úlohu, ktorú by nechal AI vygenerovať pre svoju budúcu triedu. Pozri návrh v časti Záver a diskusia.
 \(\small . \)