Množinová aritmetika

Portál: Virtuálna Univerzita Mateja Bela
Kurz: Vybrané kapitoly z aritmetiky a analytickej geometrie
Kniha: Množinová aritmetika
Vytlačil(a): Hosťovský používateľ
Dátum: utorok, 30 apríla 2024, 19:59

Opis

Peano

Množinová aritmetika

Ústredným pojmom pri množinovom prístupe v aritmetike prirodzených čísel je pojem ekvivalentnosti dvoch množín.
Pri jeho zavedení sa budeme opierať o bijektívne zobrazenie medzi dvoma množinami. Pri konečných množinách si takéto zobrazenie môžeme predstaviť tak, že prvky dvoch množín navzájom pospájame podľa pravidla „jeden len s jedným“. Takéto pravidlo používajú aj deti na prvom stupni ZŠ.
Definícia.
Hovoríme, že množina \small A je ekvivalentná s množinou \small  B , ak existuje prosté zobrazenie \small  \varphi množiny \small  A na množinu \small  B .
Skutočnosť, že množina \small  A je ekvivalentná s množinou \small  B budeme zapisovať symbolom \small  A \approx B . Zobrazenie  \varphi je zrejme bijekcia.
Príklad.
Nech \small  M je nekonečná množina a \small  P(M) jej potenčná množina. Definujme binárnu reláciu \small  R \subset P(M) tak, aby
            \small  R= \lbrace{ [A,B] \in P(M) \times P(M): A \approx B}\rbrace  .
Nech \small  M= \lbrace{0,1,2,...,n,...}\rbrace  je množina prirodzených čísel. Zistite, či táto relácia je symetrická. Vypíšte jej niektoré prvky - dvojice podmnožín.
Riešenie
Relácia \small  R bude obsahovať napríklad dvojice:
            \small   [ \lbrace{0}\rbrace, \lbrace{0}\rbrace], [ \lbrace{0}\rbrace, \lbrace{1}\rbrace], ...,[ \lbrace{0}\rbrace, \lbrace{n}\rbrace], ... jednoprvkových podmnožín
            \small   [ \lbrace{0,1}\rbrace, \lbrace{0,2}\rbrace], ...,[\lbrace{0,1}\rbrace,\lbrace{0,n}\rbrace], ...,[ \lbrace{1,2}\rbrace,,\lbrace{1,n}\rbrace], ... dvojprvkových podmnožín
             \small  [ \lbrace{0,1,2}\rbrace, \lbrace{0,1,3}\rbrace], ..., [ \lbrace{1,2,3}\rbrace,\lbrace{1,2,,n}\rbrace], ... trojprvkových podmnožín atď.
\( .\)

Ekvivalentné množiny

Nech \small M je nekonečná množina a \small P(M) jej potenčná množina. Nech \small R \subset P(M) je binárna relácia
            \small R= \lbrace{ [A,B] \in P(M) \times P(M): A \approx B}\rbrace  .
Nasledujúca veta hovorí, že relácia \small R= \lbrace{ [A,B] \in P(M) \times P(M): A \approx B}\rbrace  je reláciou ekvivalencie na množine \small M . Preto existuje rozklad tejto množiny na disjunktné triedy.
Toto je východiskom pre zavedenie prirodzených čísel ako kardinálnych čísel, ak za \small P(M) zvolíme množinu všetkých konečných podmnožín nejakej nekonečnej množiny. Existenciu nekonečnej množiny zabezpečuje axióma z teórie množín.
Veta.
Relácia \small R= \lbrace{ [A,B] \in P(M) \times P(M): A \approx B}\rbrace  je reflexívna, symetrická a tranzitívna.
Dôkaz.
  1. Binárna relácia  R= \lbrace{ [A,B] \in P(M) \times P(M): A \approx B}\rbrace  je zrejme reflexívna. Stačí uvažovať o identickom zobrazení na množine A, ktoré je zrejme bijektívne. V takom prípade dostaneme  A \approx A  , z čoho vyplýva  [A,A] \in R
  2. Pre ľubovoľnú usporiadanú dvojicu  [A,B] \in R  musí v zmysle definície relácie  R  existovať bijekcia  f: A \rightarrow B . Uvažujme o inverznom zobrazení  f^{-1}:B \rightarrow A  . Také zobrazenie existuje a zrejme je aj bijektívne. To znamená, že platí  [B,A] \in R  . Tým sme dokázali, že  R  je symetrická. 
  3. Tranzitívnosť relácie vyplýva z toho, že zloženie dvoch bijektívnych zobrazení je bijekcia. 
Dôsledok.
Relácia  R  je relácia ekvivalencie na množine  P(M)  . Existuje rozklad množiny  P(M)  podľa relácie  R  .
Takýto rozklad označíme symbolom  P(M)∕R  . V ďalšej časti budeme skúmať triedy tohto rozkladu.
\( .\)

Triedy rozkladu

Skúmajme triedy tohto rozkladu
Nech \small N je množina prirodzených čísel a \small P(M) jej potenčná množina. Nech \small R \subset P(N) je binárna relácia
            \small R= \lbrace{ [A,B] \in P(M) \times P(M): A \approx B}\rbrace  .
Potom rozklad \small P(M)/R bude obsahovať napríklad triedu:
  1.  \overline{ \lbrace{1}\rbrace}=T_1= \lbrace{ {\lbrace{0}\rbrace ,\lbrace{1}\rbrace ,...,\lbrace{n}\rbrace ,...}}\rbrace , ktorá obsahuje všetky  1- prvkové podmnožiny;
  2.  \overline{ \lbrace{1,2}\rbrace}=T_2 = \lbrace{ {\lbrace{0,1}\rbrace ,\lbrace{0,2}\rbrace ,...,\lbrace{0,n}\rbrace ,...}}\rbrace , ktorá obsahuje všetky  2- prvkové podmnožiny;
  3. ... 
  4.  \overline{ \lbrace{1,2,...,n}\rbrace}=T_n = \lbrace{ {\lbrace{0,1,...,n}\rbrace ,...,\lbrace{1,2,...,n+1}\rbrace ,...}}\rbrace  , ktorá obsahuje všetky  n- prvkové podmnožiny:
Označenie pre triedy rozkladov
 \overline{ \lbrace{1}\rbrace}, T_1,\overline{ \lbrace{0,1}\rbrace}, T_2,... môžeme nahradiť jednoducho symbolmi  1, 2,...,n,...  , čo sú vlastne arabské číslice pre označenie prirodzených čísel.
  1. Triedu rozkladu, ktorá prináleží prázdnej množine \emptyset môžeme zapísať v tvare:  T_\emptyset= \lbrace{X \in P(M):X \approx \emptyset}\rbrace . Zrejme obsahuje len jednu množinu a to je práve prázdna množina. Teda  T_\emptyset= \lbrace{\emptyset}\rbrace obsahuje jednu množinu, ktorá má nula prvkov.
  2. Triedu rozkladu, ktorá prináleží množine  A= \lbrace{a}\rbrace môžeme zapísať v tvare:  T_A= \lbrace{X \in P(M):X \approx \lbrace{a}\rbrace }\rbrace . Prvkami tejto triedy sú všetky množiny, ktoré majú práve jeden prvok
  3. Ak zvolíme konečnú množinu  N_k= \lbrace{n_1,n_2,...,n_k}\rbrace , tak trieda rozkladu prislúchajúca množine  N_k bude obsahovať všetky množiny, ktoré obsahujú práve  k prvkov.
Tieto úvahy nás vedú ku konštatovaniu, že všetky množiny v danej triede rozkladu majú rovnaký počet prvkov. To nás oprávňuje zaviesť pojem kardinálneho čísla množiny.
\( .\)

Kardinálne číslo množiny

Definícia.
Každej triede rozkladu \small T_A= \lbrace X \in S:X \approx  A   \rbrace na systéme \small S všetkých množín priradíme symbol, ktorý nazveme
                                                  kardinálne číslo množiny \small A .
Symboly používané pre kardinálne číslo množiny \small A sú: \small  card(A) alebo \small \overline{\overline{A}} , prípadne \small |A| .
S kardinálnymi číslami sa stretávajú už žiaci na ZŠ. Napríklad pomocou nasledujúceho diagramu ukážu žiaci na prvom stupni ZŠ, že počet „krúžkov“ v prvej skupinke je rovný počtu „štvorčekov“ v druhej skupinke.
Spoločnú vlastnosť týchto dvoch skupín neskôr pomenujú slovom tri a na označenie použijú arabskú číslicu 3.
                                                  
Terminológiu teórie množín v zásade nepoužívajú, ale používajú termíny ako skupina, hromada, a pod. Uvedomte si, že grafické spájanie predstavuje prosté zobrazenie z jednej do druhej množiny.
Prirodzené čísla ako kardinálne čísla.
Nech \small S je nekonečná množina a nech \small K je ľubovoľná konečná podmnožina množiny \small S . Potom množina
                                                  \small N= \lbrace{card(K);K \subset S}\rbrace
je množina prirodzených čísel.
Nasledujúci príklad je z pracovného listu prvý ročník základnej školy hovorí o kardinálnom čísle množiny, ktorá má práve štyri prvky. Žiaci sú nútení abstrahovať od farby a veľkosti jabĺk v skupine. Príklad môže byť modifikovaný rôznymi typmi otázok. Napríklad môžeme sa pýtať, koľko je červených jabĺk a pod. 
Príklad.
Na obrázku sú jablká rôznej farby a veľkosti. Pýtame sa: Koľko jabĺk vidíme na obrázku?
                                  
Odpovedáme: Na obrázku vidíme 4 jablká.
\( .\)

Súčet

Definícia - sčítanie kardinálnych čísel.
Nech \small A,B sú dve konečné a zároveň disjunktné množiny, ktorých kardinálne čísla sú \small card (A), card (B) . Pod súčtom týchto kardinálnych čísel budeme rozumieť kardinálne číslo zjednotenia \small A \cup B
\small card (A)+card (B) = card(A \cup B), A \cap B= \emptyset
V definícii predpokladáme, že množiny \small A,B sú disjunktné.
Ak množiny \small A,B nie sú disjunktné, tak vieme nájsť množiny \small A,B , ktoré budú disjunktné a zároveň bude platiť
\small A \approx A^ \ast , B \approx B^ \ast  .
Potom pod súčtom kardinálnych čísel množín \small A,B budeme rozumieť súčet kardinálnych čísel množín \small A^ \ast ,B^ \ast
\small card (A)+card (B) = card(A^ \ast)+card(B^ \ast)  .
Ak má byť definícia súčtu dvoch kardinálnych čísel korektná, tak nemôže závisieť od výberu množín \small A,B .
Veta - o súčte kardinálnych čísel.
Nech \small A,B sú množiny, pre ktoré platí \small A\cap B=\emptyset a nech \small A^\ast,B^\ast sú ľubovoľné disjunktné množiny, pre ktoré platí \small A\approx A^\ast,\ B\approx B^\ast . Potom platí:
\small card (A)+card (B) = card(A^ \ast)+card(B^ \ast)
Dôkaz.
Stačí ukázať, že existuje bijekcia \small f:A \cup B \longrightarrow A^\ast \cup B^\ast :
    • množiny \small A,A^\ast sú ekvivalentné, preto existuje bijekcia
      \small f_1:A  \longrightarrow A^\ast
    • podobne pre množiny \small B,B^\ast vieme nájsť bijekciu
      \small f_2:B  \longrightarrow B^\ast
    • definujme zobrazenie \small f:A\cup B\longrightarrow A^\ast\cup B^\ast ako zjednotenie funkcií
      \small f(x)=\lbrace{f_{1}(x), x \in A}\rbrace  \cup \lbrace{f_{2}(x), x \in B}\rbrace  .
    Zobrazenie \small f(x) je zrejme bijekcia.
Cvičenie.
Nech \small A,B sú množiny, pre ktoré platí \small A=\left\{1,2,3\right\} a B=\left\{3,4\right\} . Vypočítajte súčet \small card (A)+card (B) .
Riešenie.
Keďže množiny \small A,B nie sú disjunktné, nahraďme napríklad množinu \small B inou ale s ňou ekvivalentnou množinou.
Napríklad  B^\ast=\left\{a,b\right\} , ktorá obsahuje písmená. Potom už bude platiť
\small A\cap B^\ast=\emptyset
a podľa predchádzajúcej vety dostaneme:
\small card\left(A\right)+card\left(B\right)=card\left(A\cup B^\ast\right)=card\left(\left\{1,2,3,a,b\right\}\right)=\mathbf{5} .
\( .\)

Násobenie

Definícia - súčin kardinálnych čísel.
Nech \small  A,B sú dve konečné, ktorých kardinálne čísla sú \small  card (A), card (B) . Pod súčinom týchto kardinálnych čísel budeme rozumieť kardinálne číslo karteziánskeho súčinu \small  A \times B
\small  card (A) \cdot card (B) = card(A \times B) .
Veta.
Pre karteziánsky súčin dvoch množín platí komutatívny a asociatívny zákon. To znamená, že násobenie kardinálnych čísel je 
komutatívne aj asociatívne
distributívne voči sčítaniu.
\( .\)